Buz Üstünde Piknik

Viktor, çekmeceleri tamamlanmamış sayısız kısa hikâye ile dolu, kendi halinde bir yazardır. Hayalini kurduğu edebi başarıya ulaşmak şöyle dursun, yazdıklarından kazandığı para mütevazı hayatını sürdürmesine bile zar zor yetmektedir.
Viktor, çekmeceleri tamamlanmamış sayısız kısa hikâye ile dolu, kendi halinde bir yazardır. Hayalini kurduğu edebi başarıya ulaşmak şöyle dursun, yazdıklarından kazandığı para mütevazı hayatını sürdürmesine bile zar zor yetmektedir. Kiev Hayvanat Bahçesi maddi gerekçelerle bünyesindeki hayvanları dağıttığında, yalnızlığına ortak olsun diye yanına penguen Mişa`yı alır; fakat hayvan beraberinde kendi yalnızlığını da getirir. Victor`un tek başınalığına Mişa`nın melankolisi karışır ve ilham perilerini beraberce beklemeye başlarlar. Bir gün büyük bir gazetenin yazı işleri müdürünün kendisine dolgun ücretli bir iş teklif etmesiyle Viktor makûs kaderinin değiştiğini düşünür. Ancak bu alışılmadık bir iştir ve -kısa süre sonra ortaya çıkacağı gibi- bazı sorulara gebedir: Henüz hayatta olan ünlü şahsiyetler hakkında, öldüklerinde yayımlanmak üzere mersiyeler kaleme alacaktır. Bir süre sonra ilk heyecanı geçip yazıları kendi masasının çekmecesi yerine bu defa gazete binasındaki çekmecelerde birikmeye başlayınca, Viktor`un mutsuzluğu geri gelir. Yazar olarak adını duyurmak bu yolla da mümkün olmamıştır; mersiye sahipleri hayatta ve sapasağlamdırlar! Bir süre sonra Viktor gazeteyi açtığında basılmış ilk mersiyesiyle karşılaşır. Bundan sonra hayatındaki tekdüzelik tamamen silinecek, yerini içinden çıkılamaz bir kaosa bırakacaktır...
1961 yılında St. Petersburg'da doğdu. Çocuk yaşta ailesiyle birlikte kiev'e taşındı. Kiev Yabancı Diller Okulu'ndan mezun olduktan sonra redaktörlük ve kameramanlık yaptı. 1996 yılından beri serbest olarak Kiev ve Londra'da yaşıyor. yayımlanmış dört romanı ve dört çocuk kitabı bulunan Kurkov'un ayrıca filme çekilmiş on yedi senaryosu var.
Kitabın Adı Buz Üstünde Piknik
Orijinal Adı Smert' postoronnego/ Picknick auf dem Eis
ISBN 9789754708233
Yayın No İletişim - 647
Dizi Dünya Edebiyatı - 141
Alan Çağdaş Dünya Edebiyatı
Sayfa 230 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 175 gr
Perakende Satış Fiyatı 2,78 TL
Baskı 1. baskı - Eylül 2000
Yazar Andrey Kurkov
Çeviren Yıldırım Karakiya
Dizi Kapak Tasarımı Ümit Kıvanç
Kapak Fatoş Gencosman
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Seçkin Oktay
Cilt Sena Ofset, Şefik Matbaası
Baskı Şefik Matbaası