Buralar Bıraktığın Gibi

“Çocukmuşsun sen daha o zaman, minnacıkmışsın. Annenin bağrışlarına uyanmış, tuvaletin kapısına yığılıp kalan babanı oyun oynuyor sanmışsın. Sen bunları anlatırken Çiçek, saçların ne güzeldi, evet ben böyle düşündüm. Zaten hep güzeldi ama, o gün daha bir güzeldi çünkü çok mutsuzdum."

 “Çocukmuşsun sen daha o zaman, minnacıkmışsın. Annenin bağrışlarına uyanmış, tuvaletin kapısına yığılıp kalan babanı oyun oynuyor sanmışsın. Sen bunları anlatırken Çiçek, saçların ne güzeldi, evet ben böyle düşündüm. Zaten hep güzeldi ama, o gün daha bir güzeldi çünkü çok mutsuzdum. ‘Baban taburcu olsun, bizim oranın yaylalarına gidelim,’ demiştin de, çıkarken nefes nefese kalırım, bir de benim kalbimle uğraşırsın dediğimde sıcacık gülmüştün.”

Milim ilerlemeyen trafik, çeri domates, muzlu süt, şezlonglar, sigortacılar, başından beri yalnız olanlar, hatırlayanlar, unutanlar, hiçkimsenin umursamadığı bir şeye delicesine kapılanlar... Havasız odalar, yarım yarım bırakılanlar... Cohen mırıldanıyor bir şeyler, bir başkası Eva Braun’unu kaybediyor. Edip Cansever sessiz ve insansız sokakları geziyor... Bir yerlerde gözleri hemen dolan çocuklar var.

Murat Uğurlu serin bir dille yazıyor hikâyelerini. Bütün gece yağmur yağmış da sanki şehre, camdan bakıyoruz birlikte sokağa, yan yana fısıl fısıl anlatıyor anlatacağını. Kimin yarası yok ki? Buralar Bıraktığın Gibi, insanın içine çöreklenen, dostça anlayan, fark eden, sarıp sarmalayan hikâyelerle yeni bir yazarı takdim ediyor.
 
 
 

1987 yılında Ankara’da doğdu. Liseyi ODTÜ Koleji’nde bitirdi. Ankara Üniversitesi’nde arkeoloji ve gazetecilik, Polonya Ulusal Sinema Okulu Lodz’ta yönetmenlik okudu. İlk öykü ve şiirleri Lacivert dergisinde yayımlandı. Öğrenciliği sırasında çektiği kısa filmler yurt içi ve yurt dışında çeşitli festivallerde gösterildi. Şimdilik nerede, hangi sıfatla yaşayacağı muammadır; lakin çapulculuk baki.

Kitabın Adı Buralar Bıraktığın Gibi
ISBN 9789750512223
Yayın No İletişim - 1896
Dizi Türkçe Edebiyat - 274
Alan Çağdaş Türkiye Edebiyatı
Sayfa 176 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 178 gr
Perakende Satış Fiyatı 25,00 TL
Baskı 1. baskı - Ağustos 2013
Yazar Murat Uğurlu
Editör Levent Cantek
Kapak Suat Aysu
Kapak Fotoğrafı cahilus
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Ekrem Buğra Büte
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset