Bay Ahlak'ın Çöküşü

Kız çocuğu 12 yaşında, bir resim dehası olarak kabul ediliyor, büyük bir holdingin tek varisi... Kahramanımız, bir gemi yolculuğu boyunca bu çocuğun refakatçiliğini yapacaktır; para karşılığında tabii. Gemi hareket eder, “iş”le beraber gerilim ve oyun da başlar.
Kız çocuğu 12 yaşında, bir resim dehası olarak kabul ediliyor, büyük bir holdingin tek varisi... Kahramanımız, bir gemi yolculuğu boyunca bu çocuğun refakatçiliğini yapacaktır; para karşılığında tabii. Gemi hareket eder, “iş”le beraber gerilim ve oyun da başlar. Üstelik oyuna hesapta olmayan aktörler de katılır. Refakatçi, yolculuk eşliğinde böyle bir psikolojik gerilimi ve oyunu, okuru da oyuna katarak -ama bunaltmayarak- kurcalayan, deşen bir roman. Ama asıl yolculuk ileriye doğru değil iç’e, derin’e doğru: gerçek sürprizlerin rotasında...
Fransızca yazan Fas’lı yazar Tahar Ben Jelloun 1944’te Fes’de doğdu. Felsefe ve sosyoloji eğitimi gördükten sonra sosyal psikiyatri okudu. Le Monde ve Le Monde Diplomatique’de yazılar yazan Jelloun’un öteki eserleri şunlardır: La plus Haute des solitudes. Misère affective et sexuelle d’émigrés nord-africains (En Büyük Yalnızlık. Kuzey Afrikalı Göçmenlerin Cinsel ve Duygusal Sefaleti, deneme, 1977), Moha le fou, Moha le sage (Deli Moha, Uslu Moha, roman, 1978), La prière de l’absente (Varolmayanın Duası, roman, 1981), La réclusion solitaire (İnzivaya Çekilme, 1981), L’écrivain public (Kamu Yazarı, otobiyografik anlatı, 1983), Hospitalité française. Racisme et immigration maghrébine (Fransız Misafirperverliği. Irkçılık ve Mağriplilerin Göçü, deneme, 1984), Les amandiers sont morts de leurs blessures (Badem Ağaçları Yaralarından Öldüler, roman, 1985), L’enfant de sable (Kum Çocuğu, roman, 1985), La nuit sacrée (Kutsal Gece, roman, 1987, Goncourt Ödülü’nü kazandı), Jour de silence à Tanger (Tanca’da Sessiz Gün, otobiyografik anlatı, 1990), Les yeux baissés (Yere Bakan Gözler, roman, 1991), La remontée des cendres (Küllerin Yükselişi, şiir, Fransızca ve Arapça, 1991), L’Homme Rompu (Bay Ahlâk’ın Çöküşü, roman, 1994), Le premier amour est toujours le dernier (İlk Aşk Her Zaman Sonuncusudur, roman, 1995), Poésie complète (Tam Şiir, 1995).
Kitabın Adı Bay Ahlak'ın Çöküşü
ISBN 9789754704921
Yayın No İletişim - 232
Dizi Dünya Edebiyatı - 71
Alan Çağdaş Dünya Edebiyatı
Sayfa 140 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 112 gr
Perakende Satış Fiyatı 9,54 TL
Baskı 1. baskı - Ağustos 1995
Yazar Tahar Ben Jelloun
Çeviren Nurten Çağlar
Kapak Ümit Kıvanç
Dizgi Remzi Abbas
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Haydar Sayılı
Kapak Resmi Pavel Korin
Kapaktaki Görsel Luigi Russolo
Cilt Sena Ofset, Şefik Matbaası
Baskı Şefik Matbaası