Yunan edebiyatının en büyük düzyazı ustalarından ve önemli şairlerinden, annesi ve babası Tekirdağ-Keşan doğumlu Yorgos Yoannu, çocukluk ve yeniyetmelik dönemlerinin anılarını bir araya getirdiği Yegâne Miras’ta okura, 1923 Mübadelesi’nden sonra ailesinin yerleştiği Selânik’ten, daha sonra görevli gittiği Atina ve Bingazi’den son derece canlı insan portreleri ve günlük yaşam manzaraları sunuyor.
Yunan edebiyatının en büyük düzyazı ustalarından ve önemli şairlerinden, annesi ve babası Tekirdağ-Keşan doğumlu Yorgos Yoannu, çocukluk ve yeniyetmelik dönemlerinin anılarını bir araya getirdiği Yegâne Miras’ta okura, 1923 Mübadelesi’nden sonra ailesinin yerleştiği Selânik’ten, daha sonra görevli gittiği Atina ve Bingazi’den son derece canlı insan portreleri ve günlük yaşam manzaraları sunuyor. Deneme-hikâye arası bir anlatım tarzıyla çağdaş Yunan edebiyatına yeni bir soluk getiren yazarın bu kitaptaki baş kahramanı, doğup büyüdüğü ve büyük bir aşkla bağlı olduğu Selânik şehri. Yeniyetme bir delikanlı olarak yaşadığı İkinci Dünya Savaşı sırasında, bombalar altında yıkılan Selânik’te yazarın kendi aile çevresinde gelişen traji-komik olaylarla örülen bu öykülerin ayrıntılarında Yunanistan’ın gizli çağdaş tarihini bulmak mümkün. Yeni gelişmekte olan bir toplumsal yapının kuruluş sancıları içinde yaşama tutunmaya çalışan küçük insanın sıkıntıları, artık kaybolmaya yüz tutan alışkanlıklar, yok olan tatlar, Yegâne Miras’ın ana temalarını oluşturuyor. Kitapta yer alan “Kemal’in Evi” adlı öykü, Yunanistan’da orta öğretim edebiyat ders kitaplarında düzyazı örneği olarak okutulmakta.
Yunan edebiyatının en büyük düzyazı ustalarından ve önemli şairlerinden olan Yorgos Yoannu, 1927 yılında göçmen bir ailenin çocuğu olarak Selanik'te doğdu. Tekirdağ-Keşan doğumlu olan anne ve babası 1923 Mübadelesi'nden sonra Doğu Trakya'yı terkedip Selanik'e yerleştiler. Selanik'te Felsefe Fakültesi'nin Tarih ve Arkeoloji Bölümü'nü bitiren Yorgos Yuannu, uzun yıllar orta öğretimde eğitimci olarak çalıştı. 1962 yılında bir Yunan lisesinin kurulması amacıyla Eğitim Bakanlığı tarafından gönderildiği Bingazi'de iki yıl öğretmenlik yaptı. 1971 yılından sonra Atina'ya yerleşen Yoannu Eğitim Bakanlığı'ndaki görevini ölünceye kadar sürdürdü. 1985 yılında geçirdiği basit bir prostat ameliyati komplikasyonu yüzünden 58 yaşında Atina'da öldü.
Kitabın Adı Yegâne Miras
ISBN 9789750500701
Yayın No İletişim - 837
Dizi Dünya Edebiyatı - 174
Alan Çağdaş Dünya Edebiyatı
Sayfa 149 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 122 gr
Baskı 1. baskı - Eylül 2002
Yazar Yorgos Yoannu
Çeviren Müfide Pekin
Editör Osman Yener
Kapak Utku Lomlu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Serap Yeğen
Kapak Fotoğrafı Konstantinos Manos
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset