Mozart'ın Dirilişi

Küçük metinlerin büyük ustası Nina Berberova’nın küçük romanlarının belki de en yoğunu. 2. Dünya Savaşı arefesinde kendi halinde ama duyarlı bir kadın, yaklaşan karanlığa karşı sadece güzel bir şey dileyerek, Mozart’ı diriltmeyi dileyerek karşı durmak istiyor. Mozart diriliyor mu? Belki. Karanlık bulutlar uzaklaşıyor mu? Hayır.
Küçük metinlerin büyük ustası Nina Berberova’nın küçük romanlarının belki de en yoğunu. 2. Dünya Savaşı arefesinde kendi halinde ama duyarlı bir kadın, yaklaşan karanlığa karşı sadece güzel bir şey dileyerek, Mozart’ı diriltmeyi dileyerek karşı durmak istiyor. Mozart diriliyor mu? Belki. Karanlık bulutlar uzaklaşıyor mu? Hayır. Karanlığın çökeceğini bile bile ışığı hayal ederek ona karşı durabilir miyiz, durmalı mıyız? Evet. Sanat da zaten bundan başka bir şey değildir.
1901'de St. Petersburg'da doğdu. Gençlik yıllarında Avrupa'ya göç eden yazar, devrim sonrası Avrupa'sında Rus göçmeni sanatçıların yazgısını paylaştı. 25 yıl Fransa'da yaşadıktan sonra 1950'de kendini daha uzak bir ülkeye, ABD'ye sürgün etti ve Amerikan vatandaşlığına geçti. Uzun yıllar Princeton'da yaşayan ve Princeton Üniversitesi'nde Rus edebiyatı dersleri veren Berberova 1993'te öldü.
Kitabın Adı Mozart'ın Dirilişi
Orijinal Adı La Resurrection de Mozart
ISBN 9789754704099
Yayın No İletişim - 285
Dizi Dünya Edebiyatı - 58
Alan Çağdaş Dünya Edebiyatı
Sayfa 64 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Perakende Satış Fiyatı 1,20 TL
Baskı 1. baskı - Mart 1994
Yazar Nina Berberova
Çeviren Levent Yılmaz
Kapak Ümit Kıvanç
Dizgi Remzi Abbas
Uygulama Filiz Burhan
Düzelti Mehmet Kara
Cilt Sena Ofset, Şefik Matbaası
Baskı Şefik Matbaası