Ellen Meiksins Wood’a göre komünizmin çöküşünden sonra Marksizm kuramı ve bu kuram açısından kapitalizmin eleştirisi her zamankinden çok önem kazanmış ve gerekli olmuştur. Günümüzdeki sol entellektüel akımlar, “post-modern” parçalanmışlığa, “farklılıklara”, olasılıklara ve “kimlik politikalarına” vurgu yaparken, bırakın kapitalist sistemin eleştirisini, düşünsel olarak bile kapitalizme hemen hemen hiç yer vermemektedir.
Ellen Meiksins Wood’a göre komünizmin çöküşünden sonra Marksizm kuramı ve bu kuram açısından kapitalizmin eleştirisi her zamankinden çok önem kazanmış ve gerekli olmuştur. Günümüzdeki sol entellektüel akımlar, “post-modern” parçalanmışlığa, “farklılıklara”, olasılıklara ve “kimlik politikalarına” vurgu yaparken, bırakın kapitalist sistemin eleştirisini, düşünsel olarak bile kapitalizme hemen hemen hiç yer vermemektedir. Wood, Kapitalizm Demokrasiye Karşı’da tarihsel maddeciliğin eleştirel programını, onun temel kavramlarını yeniden tanımlayarak canlandırıyor; tarih kuramını orijinal ve yaratıcı biçimde yeniden ele alıyor; toplumsal ilişkiler sistemi ve siyasi iktidar açılarından kapitalizmin özgüllüğünü tanımlıyor. Hem eskiçağ, hem de modern dünyada demokrasi kavramını irdeliyor ve demokrasinin, kapitalizmin koyduğu sınırların ötesine nasıl geçebileceğine ilişkin sorular soruyor.
Siyasal bilimler profesörüdür. The Pristine Culture of Capitalism (1991), Peasant- Citizen and Slave (1988) ve Deutscher anısına Ödül'ü kazanan The Retreat from Class kitaplarının yazarıdır.
Kitabın Adı Kapitalizm Demokrasiye Karşı
Alt Başlık Tarihsel Maddeciliğin Yeniden Yorumlanması
Orijinal Adı Democracy Against Capitalism
ISBN 9789750501524
Yayın No İletişim - 916
Dizi Politika - 42
Alan Politika/Siyaset
Sayfa 344 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 251 gr
Baskı 1. baskı - Ağustos 2003
Yazar Ellen Meiksins Wood
Kapak Utku Lomlu
Uygulama Hüsnü Abbas
Editör Oya Köymen
Çeviren Şahin Artan
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset