Dionysos'un Emeği / Devlet Biçiminin Bir Eleştirisi

“Dionysos; yaşayan, canlı emeğin tanrısıdır, kendi zamanında yaratışın. Bu çalışmada, sermayenin canlı emeği işe koşabilmek için onun vahşi enerjilerini evcilleştirmek üzere yararlandığı değişik uygulamalar ve teoriler üzerinde duracağız. Ancak devletin rafine kontrol ve sömürü -pratik ve teorik- aygıtlarını analiz ederken, onun korkunç tertiplenme biçimlerine dikkat çekerek insanları dehşete düşürmeyi değil, onun nizamına rest çeken, radikal alternatifler öneren güçleri fark etmeyi, onları daha yakından tanımayı amaçlıyoruz.
“Dionysos; yaşayan, canlı emeğin tanrısıdır, kendi zamanında yaratışın. Bu çalışmada, sermayenin canlı emeği işe koşabilmek için onun vahşi enerjilerini evcilleştirmek üzere yararlandığı değişik uygulamalar ve teoriler üzerinde duracağız. Ancak devletin rafine kontrol ve sömürü -pratik ve teorik- aygıtlarını analiz ederken, onun korkunç tertiplenme biçimlerine dikkat çekerek insanları dehşete düşürmeyi değil, onun nizamına rest çeken, radikal alternatifler öneren güçleri fark etmeyi, onları daha yakından tanımayı amaçlıyoruz. Çağdaş kapitalist ilişkilerin gitgide daha güçlü ve mahirane boyunduruğu altında canlı emek her zamankinden daha büyük bir güçle büyüyor ve aralıksız bir şekilde hiçbir zaman kayıtsız şartsız teslim alınamayacağını gösteriyor. ”
Michael Hardt - Antonio Negri
Michael Hardt Duke Üniversitesi’nde edebiyat profesörüdür. Kendi yazdığı Gilles Deleuze: An Apprenticeship in Philosophy (1993) kitabının yanında, Antonio Negri ile birlikte Labor of Dionysus: A Critique of the State-form (1994) ve Kathi Weeks ile birlikte The Jameson Reader (2000) kitaplarının editörlüğünü yapmıştır. Halen Pier Paolo Passolini’nin yazı ve filmlerinin yanı sıra 20.yüzyıl edebiyatında modernizm ve realizm üzerine çalışmaktadır.
Antonio Negri 1933 yılında Padua kentinde doğdu. 23 yaşında, Alman tarihselciliği üzerine hazırladığı teziyle felsefe diploması aldı. 1957-58 yılları arasında, Benedetto Croce Tarihsel Çalışmalar Enstitüsü’nde çalıştı ve 1959 yılında Hukuk Felsefesi profesörlüğü ünvanını kazandı. 1967 yılına dek Padua Üniversitesi’nde asistan olarak görev yaptı ve aynı yıl Devlet Doktirinleri profesörü oldu. 1979’da Aldo Moro’nun Kızıl Tugaylar tarafından kaçırılıp öldürülmesi sonrasında açılan duruşma nedeniyle tutuklanan Negri, dört buçuk yıl hapiste kaldı. Hapisten çıktıktan sonra 1997’ye kadar Fransa’da yaşayan Negri, döndüğünde İtalya’da tekrar tutuklandı ve halen tutuklu bulunmaktadır.
Kitabın Adı Dionysos'un Emeği / Devlet Biçiminin Bir Eleştirisi
Orijinal Adı Labor of Dionysus: A Critique of the State-Form
ISBN 9789750501197
Yayın No İletişim - 877
Dizi Politika - 41
Alan Politika/Siyaset
Sayfa 463 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 332 gr
Perakende Satış Fiyatı 27,50 TL
Baskı 2. baskı - Kasım 2007 (1. baskı - Mart 2003)
Yazar Michael Hardt, Antonio Negri
Çeviren Ertuğrul Başer
Editör Asena Günal, Kerem Ünüvar
Uygulama Hüsnü Abbas
Cilt Sena Ofset
Baskı Sena Ofset