Dinleri Tanımak ve Anlamak

İnsanoğlu dünya üzerinde var olmaya başladığından beri “nereden geldim?”, “nereye gidiyorum?”, “yaşam nedir, nasıl korunur?” gibi evrensel soruların cevapları için dinlere başvurmuştur. Dolayısıyla dinlerin tarihi, insanlığın tarihi kadar eskiye uzanır. Dinleri daha iyi anlamak için, araştırmayı insanlık tarihinin başlangıcına kadar götürmek gerekir.

İnsanoğlu dünya üzerinde var olmaya başladığından beri “nereden geldim?”, “nereye gidiyorum?”, “yaşam nedir, nasıl korunur?” gibi evrensel soruların cevapları için dinlere başvurmuştur. Dolayısıyla dinlerin tarihi, insanlığın tarihi kadar eskiye uzanır. Dinleri daha iyi anlamak için, araştırmayı insanlık tarihinin başlangıcına kadar götürmek gerekir. 

Patrick Banon da öyle yapıyor. İnsanlığın ilkel dinî pratiklerinden başlayarak, bugünkü büyük tek tanrılı dinlere, insanoğlunun heyecan verici iç dünyasının bütün serüvenini anlatıyor. Bir yandan, içe kapalılıklarına rağmen dinlerin aslında birbirlerine ne kadar benzediğini gösterirken, Yaratılış, Cennet, Cehennem, Tufan gibi temel mitlerin dinler için vazgeçilmezliğine de dikkat çekiyor.

Sonuçta sadece çocukların değil, dinler tarihine ilgi duyan herkesin merakla okuyacağı bir kitap çıkıyor ortaya.

Dinî ve kültürel düşünce sistemleri üzerine uzmanlaşmış Fransız yazar ve denemeci. Le Figaro ve La Tribune gazetelerinde makaleleri yayımlanmaya devam ediyor. Aynı zamanda Avrupa Kültür Merkezi yönetim kurulu üyesi.

Kitabın Adı Dinleri Tanımak ve Anlamak
Orijinal Adı Pour mieux comprendre les religions
ISBN 9789750510380
Yayın No İletişim - 1743
Dizi Çocuk Kitapları - 97
Alan Çocuk Edebiyat
Sayfa 176 sayfa
En 170 mm
Boy 240 mm
Ağırlık 349 gr
Perakende Satış Fiyatı 16,20 TL
Baskı 1. baskı - Mayıs 2012
Yazar Patrick Banon
Çizer Olivier Marbœuf
Çeviren Tuvana Gülcan
Editör Can Belge
Kapak Özge Güven
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Burcu Tunakan
Dizin Ekrem Buğra Büte
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset