Karanlıkta Okumak

Okurun ilk kez tanıştığı Kuzey İrlandalı yazar Seamus Dean, haklı bir üne kavuştuğu bu romanında, düşle gerçek arasında, korku ve sırların içinde yaşayan bir aileyi anlatıyor. Fianna savaşçıları, Grianan Kalesi, Kayıplar Tarlası, Donegal’deki ev...
Okurun ilk kez tanıştığı Kuzey İrlandalı yazar Seamus Dean, haklı bir üne kavuştuğu bu romanında, düşle gerçek arasında, korku ve sırların içinde yaşayan bir aileyi anlatıyor. Fianna savaşçıları, Grianan Kalesi, Kayıplar Tarlası, Donegal’deki ev... Öykünün geçtiği bu masalsı mekânlara açılan kapının öteki tarafında ise bütün acımasızlığı ile ‘gerçek’ bir hayat yaşanıyor. 1940’ların ‘50’lerin Kuzey İrlandası, IRA, İngiliz yönetimi ile çatışma, aile sırları, entrikalar... Kitabın kahramanı olan çocuk bu iki dünya arasında gizemli bir bağ olduğunu sezer, bir yandan bu gizemi çözmek için can atarken, öte yandan öğreneceği gerçekten korkar.
Özetle, Karanlıkta Okumak, düşle gerçeğin birarada yaşandığı, mutlaka okunması gereken “çağdaş bir İrlanda masalı”.

1940'ta Kuzey İrlanda'da, Derry'de doğdu. Edebiyat eleştirisi alanında çeşitli çalışmaları olan, şiir kitapları yayımlanan yazar, Field Day Anthology of Irish Writing'in editörü. Halen Notre Dame Üniversitesi'nde öğretim görevlisi. Eserleri; (Şiir) Gradual Wars; Rumours; History Lessons; Selected Poems. (Deneme) Celtic Revivals; Essays in Modern Irish Literature 1880-1980: A Short Histroy of Irish Literature; The French Enlightment and Revolution in England 1789-1832.

Kitabın Adı Karanlıkta Okumak
Orijinal Adı Reading in the Dark
ISBN 9789754706710
Yayın No İletişim - 480
Dizi Dünya Edebiyatı - 100
Alan Çağdaş Dünya Edebiyatı
Sayfa 266 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 207 gr
Perakende Satış Fiyatı 19,44 TL
Baskı 1. baskı - Temmuz 1998
Yazar Seamus Deane
Çeviren Funda Börtücene
Editör Osman Yener
Kapak Ümit Kıvanç
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Sait Kızılırmak
Cilt Sena Ofset, Şefik Matbaası
Baskı Şefik Matbaası