Genç Berekiah, dayısının yaptığı son “Hagada”daki resimlerin yardımıyla katili bulmaya çalışırken sonu Konstantiniye’de bitecek bir yola girer. Entrika ve gizemle örülü bu yolda en büyük yardımcısı, Mağripli genç bir Müslüman olan Farid’dir. Yayımlandığı yıl büyük ilgi gören Lizbon’un Son Kabalacısı, gizemli kitaplar, elyazması metinler, dinî resimler arasında iz süren, polisiye tadında bir Ortaçağ serüveni.
Yıl 1507, kana susamış Hıristiyanlar gruplar halinde Lizbon sokaklarını arşınlamakta, karşılarına çıkan Yahudileri ya oracıkta boğazlamakta ya da götürüp yakmaktadırlar. 1497’de din değiştirmeye zorlanmaları ve “Yeni Hıristiyan” diye adlandırılmaları Yahudileri kurtarmaya yetmemiş, yerli halkın marrano (domuz) diye çağırdığı bu insanlardan iki bini isyanda hayatlarını kaybetmiş, birçoğu da kentin merkezindeki Rossio Meydanı’na yığılan kütüklerin alevlerinde can vermiştir. Gizli bir kabalacı ve tezhip ustası olan Abraham Zarco, bu kargaşada evinin kilerinde ölü bulunur; yeğeni Berekiah bir şohet bıçağıyla öldürülen dayısının katilinin, gizli batinî meclisinin üyelerinden biri olduğuna inanmaktadır. Genç Berekiah, dayısının yaptığı son “Hagada”daki resimlerin yardımıyla katili bulmaya çalışırken sonu Konstantiniye’de bitecek bir yola girer. Entrika ve gizemle örülü bu yolda en büyük yardımcısı, Mağripli genç bir Müslüman olan Farid’dir. Yayımlandığı yıl büyük ilgi gören Lizbon’un Son Kabalacısı, gizemli kitaplar, elyazması metinler, dinî resimler arasında iz süren, polisiye tadında bir Ortaçağ serüveni.

1956 yılında New York'ta doğdu. Duke Üniversitesi'nde müzik ve karşılaştırmalı din eğitimi aldıktan sonra Standford Üniversitesi'nde yazılı basın üzerine yüksek lisans yaptı. 1986'da öykü ve roman yazmaya başlayan Zimler'in öyküleri birçok dergide yayımlandı. İlk romanı Lizbon'un Son Kabalacısı, 1996'da Portekiz'de basıldığında kısa sürede çok satan kitaplar arasına girdi. Edebiyat alanında birçok ödüle sahip olan yazarın, Portekizce'den İngilizce'ye çevirdiği, çeşitli dergilerde yayımlanmış şiirler de bulunmaktadır. 1990 yılında Portekiz'e taşınan Zimler, halen bir üniversitede gazetecilik dersleri vermektedir.

Kitabın Adı Lizbon´un Son Kabalacısı
Orijinal Adı The Last Kabbalist of Lisbon
ISBN 9789750500558
Yayın No İletişim - 820
Dizi Dünya Edebiyatı - 182
Alan Çağdaş Dünya Edebiyatı
Sayfa 408 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 294 gr
Baskı 5. baskı - Ocak 2008 (1. baskı - Temmuz 2002)
Yazar Richard Zimler
Çeviren Aylin Ülçer
Editör Osman Yener
Kapak Utku Lomlu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Asude Ekinci
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset