Almanya’daki avukatlık bürosunu kapattıktan sonra sakin Fransa taşrasında sevgilisiyle yaşadığı keyifli zamanlardan sonra önce sevgilisini yitirir Georg Polger, sonra da geçimini sağlayan tercüme işleri kesat gitmeye başlar. İşsizlik ve yalnızlıktan bunaldığı, tam anlamıyla bir “tutunamayan”ın buhranlarını yaşadığı aylardan sonra, karşısına inanılmaz bir iş fırsatı çıkar.

Almanya’daki avukatlık bürosunu kapattıktan sonra sakin Fransa taşrasında sevgilisiyle yaşadığı keyifli zamanlardan sonra önce sevgilisini yitirir Georg Polger, sonra da geçimini sağlayan tercüme işleri kesat gitmeye başlar. İşsizlik ve yalnızlıktan bunaldığı, tam anlamıyla bir “tutunamayan”ın buhranlarını yaşadığı aylardan sonra, karşısına inanılmaz bir iş fırsatı çıkar. Ve o işi sağlayan tercüme bürosunda tanıştığı, başdöndürücü bir Polonyalı kız... Bol paralı, aşk sarhoşluğuyla dolu, bir yandan da “başarı ve dinamizm”in özgüvenini şişirdiği rüya gibi günler başlar. Derken... “Derken...”in arkasını getirmek hiç yakışık alır mı bir gerilim romanı tanıtırken?
Schlink, gerilimi sadece entrikanın içeriğiyle sağlamıyor. Yaşanan heyecanlı olayların berisinde, tamamen “sıradan” bir adamcağız olan “kahramanımız”ın pes etmekle “ileri doğru kaçış” arasında salınışının gerilimi var. Bir “küçük adam”ın kurulu düzen karşısındaki çaresizliği ve “başına gelenler”in inanılmazlığı, en azından “kahramanımız” nezdinde, yer yer Kafkaesk bir atmosfer yaratıyor.
Aslına bakılırsa, Schlink’in, insan halleri ve yaşantı anlarına dair ‘inceliklerle’ dolu anlatısı, hikâyenin de, her şeyin de önüne geçiyor: Fransa taşrasında ve New York’ta hayat ritmleri, sıradan hayat ritüelleri... Mağlubiyet hissiyatı; burukluk hissiyatı; divane âşık hissiyatı... Anlık dikkatlerle, olmadık ilhamlarla oluşan gündelik imgeler... Hikâyeyi bir yana bırakıp sırf “bunları” okuyarak da ilerlenebilir bu kitapta... Unutmadan söyleyelim, Schlink bu romanıyla Alman Polisiye Yazarlar Birliği Ödülü’nü kazandı.

1944 yılında Bielefeld’de doğdu. İlk kitabı Kördüğüm’le Alman Polisiye Yazarları Birliği’nin ödülünü, Selb’in Hilesi başlıklı romanıyla da 1993 Alman Polisiye Roman Ödülü’nü kazandı. Hukukçu olan Schlink, Bonn ve Berlin’de yaşamaktadır.
Kitabın Adı Gordiyon Fiyongu
Orijinal Adı Die gordishe Schleife
ISBN 9789754707007
Yayın No İletişim - 505
Dizi Dünya Edebiyatı - 108
Alan Çağdaş Dünya Edebiyatı
Sayfa 272 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 213 gr
Perakende Satış Fiyatı 16,67 TL
Baskı 1. baskı - Ekim 1998
Yazar Bernhard Schlink
Çeviren Atilla Dirim
Dizi Kapak Tasarımı Ümit Kıvanç
Editör Tanıl Bora
Kapak Fatoş Gencosman
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Sait Kızılırmak
Kapak Resmi Robert Rauschenberg
Cilt Sena Ofset, Şefik Matbaası
Baskı Şefik Matbaası