Nobelli yazar William Faulkner Ayı’da, insanların kendi varoluşlarını sürdürmek uğruna doğayla kurdukları netameli ilişkiyi ele alıyor.

Amerikan edebiyatının en önemli yazarlarından William Faulkner’dan bir doğa destanı...

Yıllardır vurulamadığı için ormanda yaşayan avcıların boy hedefi haline gelen ve artık bir efsaneye dönüşen Koca Ben adındaki ayı, çocukluğundan beri Isaac’in çevresine ve doğaya bakışını derinden etkilemiştir. Onu vurmak ormanın hâkimiyetini ele geçirmek, insanın doğaya egemen olmasını sağlamak anlamına gelecektir. Avcıların arasında büyüyen ve zamanla kendisi de başarılı bir avcı olan Isaac, yirmi bir yaşına geldiğinde, ormanın kendisine miras kalan kısmının yönetimini devralma göreviyle karşı karşıya kalır... Nobelli yazar William Faulkner Ayı’da, insanların kendi varoluşlarını sürdürmek uğruna doğayla kurdukları netameli ilişkiyi ele alıyor.

“Amerikan yazarlarının en önemlilerinden biri, belki de en
önemlisi.”
André Gide

“Amerikan yazarlarının en önemlilerinden biri, belki de en önemlisi.”
André Gide

“Amerikan yazarlarının en önemlilerinden biri, belki de en
önemlisi.”
André Gide

 

“Avrupa ve Latin Amerika avangardlarının anlamak için eğitim aldığı, Amerikan kurmaca tarihindeki en radikal yenilikçi.”
J.M. Coetzee

William Faulkner 1897’de New Albany’de doğdu. 1949’da Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanan ABD’li romancı, Güney’in yazgısını anlatan romanlarıyla tanınır. İlk kitabı pastoral şiiirlerden oluşan The Marble Faun’dur (1924). Ağır yaralı bir pilotun Georgia’ya dönüşünü anlatan ilk romanı Soldier’s pay’I New Orleans’ta yazdı. İkinci romanı Mosquitoes (1927), New Orleans edebiyat çevresine yöneltilen ağır bir taşlamaydı. Flags In The Dust’tan sonra yazdığı romanı The Sound and The Fury, Faulkner’in ilk başyapıtıydı. Bu romanında Faulkner, soylu compson ailesi aracılığıyla bütün toplum düzenin yozlaşmasını ve çöküşünü anlattı. Faulkner, 1930-1942 yılları arasında b,r yandan Holywood’da film senaryoları üzerinde çalışırken, bir yandan da iki öykü kitabı, A Green Bough adlı bir şiir kitabı ve dokuz roman yayımladı. Bu romanlardan Döşeğimde Ölürken’de (İletişim Yayınlatı, 1990) yoksul bir beyaz aileyi ve bu ailenin bireylerinin ölen annelerini Jefferson’a gömebilmek için göze aldıkları zorlu yolculuğu anlatıyordu. 1932’de yayımlanan Ağustos Işığı’nda (İletişim, 1990) melez olup olmadığı belli olmayan Joe Christmas’ın portresini çizdi. Faulkner, geniş okur kitlesine, yapıtlarının yayımlanmasından çok sonra ulaştı.

Kitabın Adı Ayı
ISBN 9789754701043
Kapak Winslow Homer, “Avcı ve Köpekler”, 1891
Yayın No İletişim - 124
Dizi Dünya Edebiyatı - 24
Alan Klasik Dünya Edebiyatı
Sayfa 146 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 138 gr
Baskı 3. baskı - Ekim 2018 (1. baskı - Ocak 2004)
Yazar William Faulkner
Çeviren Murat Belge
Önsöz Murat Belge
Dizi Yayın Yönetmeni Murat Belge
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Ümran Özbalcı, Fatih M. Öztan
Baskı ve Cilt Sena Ofset